Tadilathane - Ev, Ofis Tadilat ve Isı Yalıtımı

DIŞ CEPHE

Mantolama dediğimiz uygulama, binaların duvar, kolon ve kiriş bölgelerinin dış ya da iç cepheden ısı yakıtım malzemeleri ile kaplanması işlemine verilen genel addır.

Mantolama işlemi yukarıdaki kısa ama yeterli tanımdan da anlaşıldığı gibi yalıtım amaçlı uygulanmaktadır. Yalıtımda amaç genelikle ısı yalıtımı sağlamaktır. Çünkü ısı yalıtımı sayesinde yaz kış iklimlendirme giderlerinden büyük ölçüde tasarruf sağlanabilmektedir. İzolasyon işlemi pahalıya mal olabilir. Ancak orta vadede sağlanan tasarruf ile kendini amorti etmektedir. Ayrıca özellikle iş yerlerinde yaz aylarında daha serin bir ortam sağlayarak çalışanların temposunda sıcak hava kaynaklı düşüş olmasını önlemekte, yine sıcak havaların neden olabileceği dikkat dağınıklığından kaynaklanan istenmeyen hata ve kazaların meydana gelme riskini azaltmaktadır. Evlerde de daha konforlu bir ortam sağlarken yine iklimlendirme giderlerinden önemli ölçüde tasarruf sağlamaktadır.

Isı izolasyonu dışında özellikle çok gürültülü bölgelerde ses için de yalıtım yapılabilmektedir. Aslında ısı izolasyonunda kullanılan malzemeler aynı zamanda ses yalıtımı da sağlamaktadır. Ancak bu malzemeler daha çok ısı iletkenliğinin düşüklüğüne göre tercih edilmektedir. Ses yalıtımı için başka özel malzemeler kullanılması gerekebilir.

İzolasyon her zaman ısı ve sese karşı yapılacak diye bir şart yoktur. Zaman zaman neme karşı da izolasyon yapılmaktadır. Özellikle çok nemli bölgelerde nem hem binaların yapısına hem de iç mekandaki mobilyalara zarar vermektedir. Sıva ve boyaların ömrünü kısaltmaktadır. Nem için izolasyonun özellikle inşaat aşamasında yapılması çok daha etkin bir izolasyon sağlamaktadır.

Mantolama işlemi için konusunda uzmanlaşmış firmalarla çalışılması önem taşımaktadır. Ayrıca kullanılan malzemelerin kaliteli olduğundan emin olması gerekir. Doğru malzeme kullanılsa bile kötü bir işçilik izolasyon işleminin etkinliğini önemli ölçüde düşürecektir. Bu nedenle uzun yıllar boyunca bu işi yapmış ve mantolama konusunda uzmanlaşmış firmalarla anlaşmak daha iyi bir sonuç almanız için önemlidir.

Mantolama işleminde genellikle polistren levhalar kullanılmaktadır. Binanın dış cephesi bu levhalar ile kaplanmakta, levhaların üzeri tekrar sıva ile kaplanım boya yapılmaktadır. Bu işlemin süresi bina büyüklüğü, hava şartları ve bu işi yapan kişilerin ustalığına bağlı olarak değişmektedir.

image001